26th Annual Dominion Cup
A Big Thanks to our Sponsors:
Ardent Craft Ales
Fermentis
Starr Hill
Brewers Association
Big Ugly Brewing
Founders Brewing Company
Brew Bag
The Answer Brewpub
Bouncer
Mark Supik and Company
Virginia Beer Company
Artisan Wine and Homebrew
Logic
Yakima Valley Hops
Once Upon A Vine South
Stanely PMI
Richmond Volleyball Club
Vasen Brewing Co
Kindred Spirits Brewery
Capital Ale House
Brewer Shirts
Midwest Brewing Supplies
Growlers To Go
Rogue
Adventures in Homebrewing
5 Star Chemical
Heavy Seas Beer
Lavatools
Bingo Beer
Midnight Brewery
Brew and Bottle
Maryland Homebrew
Keg Connection
Reservoir Distillery
Steam Bell
Spike Brewing
Devils Backbone
Blue Mountain Brewery
Propper Starter
Craftmeister
BrewHa
Tilt Hydrometer
brewSSential
High Gravity Homebrewing and Winemaking
New England Cheese Making
Micromatic
Black Heath Meadery
Cascade Candi Company
Castleburg Brewery
Lallemand Brewing
Omega Yeast Labs
Stone Brewing
Siebel Institute of Technology
Alewerks
Briess Malt and Ingredients Company
Wyeast
Woodchuck Cider
Lagunitas
Original Gravity Homebrew Supplies
Blue Bee Cider
Dutch Gold Honey
BSG Handcraft
Imperial Yeast
Growler Cooler
LD Carlson Company
Northern Brewer
Kickback Jacks
American Homebrew Supply
Cargill
Three Notch'd
Brew Perfect
Fast Brewing
BeerSmith
Station 2
RVA Yeast Labs LLC
Uni-Stat Controllers
Sierra Nevada Brewing Company
Grog Tag
Mollys Blind Dog Brewing
Blichmann Engineering
BottleMark
Ninkasi Brewing Company
Yachima Chief - HopUnion
AHA
Growler Werks
Allagash
Custom Brew Gear
Beer Dust
Trapezium Brewing
Hops Direct
Brewers Publications
Ardent Craft Ales
Fermentis
Starr Hill
Brewers Association
Big Ugly Brewing
Founders Brewing Company
Brew Bag
The Answer Brewpub
Bouncer
Mark Supik and Company
Virginia Beer Company
Artisan Wine and Homebrew

Dominion Cup Brewer's Choice Awards

Again, this year, several local breweries have sponsored specific categories in the Dominion Cup.

Brewers' from the sponsoring brewery will be helping to judge the styles and pick the beer they want to brew and serve at their brewery.

While this is often the first place beer, the brewery has the option to pick a different beer if they feel it will fit better within their ability to reproduce and/or sell.

The list of participating breweries and styles are listed below. Exact categories may change slightly or be combined with others at the same table for consideration. The list is subject to change, so check back often!

Trapezium

Trapezium / Beales
Best of Show Round (All Categories)
Winner will be brewed for large distribution!

Ardent Craft Ales

Ardent Craft Ales:
Dark Lagers and Bocks
(Categories 2C, 3D, 4C, 6C, 7B, 8A, 8B, 9A, 9B)

Bingo Beer

Bingo Beer Co:
Light Lagers
(Categories 1A, 1B, 2A, 3A, 4A, 5A, 5C, 7C)

Castleburg Brewery

Castleburg Brewery and Taproom:
Saison
(Category 25B)

Final Gravity

Final Gravity:
Stouts
(Categories 16A, 16B, 16C, 16D, 20B, 20C)

Kindred Spirit

Kindred Spirit:
American IPA
(Category 21A)

Midnight

Midnight:
Amber Lagers
(Categories 2B, 3C, 4B, 6A, 7A)

Molly's Blind Dog Brewing

Molly's Blind Dog Brewing:
Cream / Kolsch / Blonde
(Categories 1C, 5B, 12B, 18A)

Three Notch'd

Three Notch'd:
Irish and Scottish
(Categories 14A, 14B, 14C, 15A, 15B, 15C)

Steam Bell

Steam Bell:
American Porters
(Categories 20A)

Vasen

Vasen:
Belgian and French
(Categories 24A, 24B, 24C, 25A)