The James River HomeBrewers Announce:
The 25th Annual Dominion Cup
A Big Thanks to our Sponsors:
Station 2
Lavatools
AccuMash
Chill Puck
Brewer Shirts
Richmond Vollyball Club
Siebel Institute of Technology
White Labs
Grog Tag
Deschutes Brewery
RVA Yeast Labs LLC
Dutch Gold Honey
Brew Bag
BrewCraft
Bottle Cutting
North Coast Brewing
Lagunitas
BottleMark
LD Carlson Company
Ardent Craft Ales
Beer Dust
Brewers Publications
Spike Brewing
Canada Malting
Castleburg Brewery
DrinkTanks
BrewHa
Keg Connection
New England Cheese Making
Blichmann Engineering
Tilt Hydrometer
Mark Supik & Company
Craftmeister
Craft Beer and Brewing Magazine
Hopsteiner
Atlantic Brew Supply
Maryland Homebrew
Stanely PMI
Trapezium Brewing
Adventures in Homebrewing
Blacksnake Meadery
PicoBrew
Sierra Nevada Brewing Company
Logic
Original Gravity Homebrew Supplies
Briess Malt and Ingredients Company
Allagash
Carytown Burbers and Fries
BeerSmith
Brew Perfect
High Gravity Homebrewing and Winemaking
Brew and Bottle
Micromatic
ManCan
The Brewing Network
Northern Brewer
Fast Brewing
MoreBeer
Capital Ale House
brewSSential
5 Star Chemical
Kickback Jacks
Uni-Stat Controllers
Imperial Yeast
GovReg
Growler Cooler
Ommegang
Station 2
Lavatools
AccuMash
Chill Puck
Brewer Shirts
Richmond Vollyball Club
Siebel Institute of Technology
White Labs
Grog Tag
Deschutes Brewery
RVA Yeast Labs LLC
Dutch Gold Honey
Brew Bag
BrewCraft
Bottle Cutting
North Coast Brewing
Lagunitas
BottleMark
LD Carlson Company
Ardent Craft Ales
Beer Dust
Brewers Publications
Spike Brewing
Canada Malting
Castleburg Brewery
DrinkTanks
BrewHa
Keg Connection
New England Cheese Making
Blichmann Engineering
Tilt Hydrometer
Mark Supik & Company
Craftmeister
Craft Beer and Brewing Magazine
Hopsteiner
Atlantic Brew Supply
25th Annual Dominion Cup
8/11/2018

718 Entries
 

Best of Show

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Bergquist, Scott Bergquist (FBI (Fredericksburg Brewing Insiders)) 04B: Festbier Bock Lite
2 Joel Miller (JRHB) 05A: German Leichtbier Leicht
3 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 05B: Kolsch Iceberg

Lloyd O'Hara Plato Award

WinnerAdditional Information
Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 18 Plato Points

Brewer's Choice - Castleburg Brewing Belgian Ale

WinnerAdditional Information
Charles Williams (Downright Obsessed Homebrewers) 24C - Biere de Garde (Blond)

Brewer's Choice - 3 Notch'd English Pales and Browns

WinnerAdditional Information
Tommy Caillouet (GRiST) British Golden Ale (Hangover 2018)

Brewer's Choice - Ardent (Saison)

WinnerAdditional Information
Andy Trout (BN Army) (and Erica Trout) Beretta's 3rd Trip To the Farm (Table/Pale Saison)

Brewer's Choice - The Answer (Imp/Spec IPA)

WinnerAdditional Information
Tom Beach (Society of Northeast Ohio Brewers) Summer Cloud IPA

Brewer's Choice - Final Gravity (American IPA)

WinnerAdditional Information
Metts Potter (Battleground Brewers Guild) More Citra!

Brewer's Choice - Trapezium BEST OF SHOW

WinnerAdditional Information
Tommy Caillouet (GRiST) 28A - Brett Beer (18A Blonde Ale, 100% Brett fermented)

Table 01: Light Lagers
19 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Joel Miller (JRHB) 05A: German Leichtbier Leicht
2 David Byer (MALT (Asheville)) 04A: Munich Helles Deny the Absolute
3 Tim Gerbracht (GRiST) 04A: Munich Helles Munich Helles Yeah
HM Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 04A: Munich Helles Hot Schnitzel

Table 02: Pilsners and Kolsch
26 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 05B: Kolsch Iceberg
2 Brian Bergquist, Scott Bergquist (FBI (Fredericksburg Brewing Insiders)) 05D: German Pils Liquid Sunshine
3 Tim Gerbracht (GRiST) 03B: Czech Premium Pale Lager Rebebula

Table 03: Amber Lagers
20 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Bergquist, Scott Bergquist (FBI (Fredericksburg Brewing Insiders)) 04B: Festbier Bock Lite
2 Joe Edidin (Tennessee Valley Homebrewers) 02B: International Amber Lager Holly Golightly
3 Joel Miller (JRHB) 07A: Vienna Lager V tach Vienna

Table 04: Dark Hybrids Lagers and Bocks
25 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 John Wallace (Seven Cities Brewers) 09B: Eisbock Ice Queen
2 Joel Miller (JRHB) 08B: Schwartzbier Lights Out
3 Gregory Giles, Geoffrey Giles (Palmetto State Brewers) 09A: Dopplebock Lovin da Dopple

Table 05: Light Ales
33 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 David Byer (MALT (Asheville)) 01C: Cream Ale Quote Unquote
2 Brian McCrickard (Seven City Brewers) 18A: Blonde Ale Blonde Ale
3 Brian Bergquist, Scott Bergquist (FBI (Fredericksburg Brewing Insiders)) 01C: Cream Ale Cream Ale

Table 06: English Pales and Browns *BC THREE NOTCHD*
44 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Tommy Caillouet (GRiST) 12A: British Golden Ale Hangover 2018
2 Christopher Riley (Winston-Salem WortHawgs) 13B: British Brown Ale Sweet Cailin Nut Brown Ale
3 Allen Smith (HOPS) 13A: Dark Mild One Yeast To Rule Them All

Table 07: American Pale Ales
28 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 18B: American Pale Ale Imposter!
2 Jeremy Springall (DC Homebrewers) 18B: American Pale Ale Soapbox Racer
3 Brian Bergquist, Scott Bergquist (FBI (Fredericksburg Brewing Insiders)) 18B: American Pale Ale SMaSH Pale Ale

Table 08: American Amber and Brown
23 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Bergquist, Scott Bergquist (FBI (Fredericksburg Brewing Insiders)) 19C: American Brown Ale Brown Ale
2 Troy Embrey (Stafford Brewers Club) 19C: American Brown Ale Brow Tine
3 Doug Irvin 19A: American Amber Ale Making Amber Great Again

Table 09: Stouts
38 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Christopher Riley (Winston-Salem WortHawgs) 16B: Oatmeal Stout SnowWorries
2 Chris Hass (PSB) 20C: Imperial Stout A Darkness Upon Me
3 Jesse Newcomer, Brandon Wiglesworth (MASH) 20C: Imperial Stout American Imperial Stout

Table 10: Imperial and Special IPAs *BC THE ANSWER*
45 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Tom Beach (Society of Northeast Ohio Brewers) 21B: Specialty IPA Summer Cloud IPA
2 Steve White, None 21B: Specialty IPA Red Head
3 Bryce Carter, Bryce Carter, Carter Bundy, Claire Bundy (JRHB) 21B: Specialty IPA Silk Sheets

Table 11: American IPA *BC FINAL GRAVITY*
30 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 21A: American IPA More Citra!
2 William Spiesberger (james river homebrewers) 21A: American IPA It's Beer
3 Bryce Carter, Bryce Carter, Carter Bundy, Claire Bundy (JRHB) 21A: American IPA Silk Sheets

Table 12: Wheat Beers
17 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Ben Sookying (The Bru Club) 01D: American Wheat Beer Drink Wheat Me!
2 Brad Schuler (Wort City Brewers) 10C: Weizenbock Dark Weizenbock
3 John Wallace (Seven Cities Brewers) 22D: Wheatwine Sneaky Wheat

Table 13: Saison *BC ARDENT*
21 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Andy Trout, Erika Trout (BN Army) 25B: Saison Beretta's 3rd Trip To the Farm
2 Phillip Vaughn (CASK) 25B: Saison Saison
3 Jonathan Stone (Downright Obsessed Homebrewers) 25B: Saison Liberty Road

Table 14: Belgian and French *BC CASTLEBURG*
21 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Michael Duarte 24A: Witbier WITness
2 Charles Williams, Stephen Boyajian (Downright Obsessed Homebrewers) 24C: Biere de Garde Garde De Gruit
3 Norm Schaeffler (CASK) 25A: Belgian Blond Ale Biere de Bunky

Table 15: European Sour Ale
18 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Ken Hilton (Down East Alers) 23F: Fruit Lambic Cranberry Bogs Forever
2 Jamey Barlow (Carolina Brewmasters) 23A: Berliner Weisse Waterloo
3 Ken Rygh (CASK) 23B: Flanders Red Ale Flanders Red

Table 16: Belgian Strong Ale
29 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 David Byer (MALT (Asheville)) 26A: Trappist Single Plan B
2 Andrew Shore 26D: Belgian Dark Strong Ale Abbey-normal #10
3 Tony Hamric (Wort City Brewers, Wilmington, NC) 26D: Belgian Dark Strong Ale Hammy's Grande Reserve

Table 17: Strong Ale
22 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Timothy Griffin (MASH RVA) 22C: American Barleywine Barleywine Is Life
2 Timothy Griffin (MASH RVA) 22B: American Strong Ale Team America
3 Ken Rygh (CASK) 17C: Wee Heavy Way Heavy

Table 18: Fruit Beer
43 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Gerard Filicko, Jackie Filicko (James River Homebrewers) 29B: Fruit and Spice Beer Sweetberry Haze
2 Frank Osborne (Palmetto State Brewers) 29A: Fruit Beer Rochin' Brods
3 Chuck Gilbert (HOPS) 29A: Fruit Beer Bruisin Porter

Table 19: Spice Herb Vegetable
33 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Gallup (Palmetto State Brewers) 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Lemongrass Gose
2 Karl Helmstetter, Amanda Vogel (CAMRA (Charlottesville Area Masters of Real Ale)) 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Cold Brewed KAOS
3 Bix Benson 30C: Winter Seasonal Beer Yule Log

Table 20: Wood and Smoke
33 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Josh Evans 32A: Classic Style Smoked Beer No Philosophers in Alaska
2 William Spiesberger (james river homebrewers) 33B: Specialty Wood-Aged Beer Hot and Heavy
3 Jim Morton, Shaun Hall (JRHB) 33B: Specialty Wood-Aged Beer Grey Ghost

Table 21: English and Baltic
27 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Ken Hilton (Down East Alers) 09C: Baltic Porter PCP2
2 Van Heath (Down East Alers, Greenville NC) 09C: Baltic Porter Vanilla Robust Porter
3 Jeremy Buddemeier (Savannah Brewers League) 09C: Baltic Porter The bitch from the Bay of Bothnia

Table 22: Historic and Experimental
30 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Jennifer Indicott (FN Brew Club) 34C: Experimental Beer Bier de Garde experiment #42 with Agave Nectar
2 Rick Hogg (JRHB) 27A: Historical Beer Li'l Smokey
3 Chris Hass (PSB) 27A: Historical Beer Golden Age

Table 23: Ciders
17 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Chuck Gilbert (HOPS) C2C: Applewine Applewine
2 Christopher Riley (Winston-Salem WortHawgs) C1E: Traditional Perry Drink Like You Have a Pear
3 Dan Mouer (JRHB) C1A: New World Cider Morris Orchard II

Table 24: Meads
47 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Justin Brooks (PSB) M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead Tea-Mea-D
2 Ken Rygh (CASK) M4C: Experimental Mead Bourbon Barrel Acerglyn
3 Ryan Holtschneider, Alex Holtschneider M2E: Melomel Flavortown

Table 25: Irish and Scottish
22 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Peter Zollweg (CASK) 15A: Irish Red Ale Fire Bush
2 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 15B: Irish Stout Refinement
3 Thomas Carpenter (Carolina Brewmasters) 14C: Scottish Export Not By Brother

Table 26: American Wild Ale
19 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Tommy Caillouet (GRiST) 28A: Brett Beer Ahab
2 Phillip Vaughn (CASK) 28A: Brett Beer Farmhouse Ale
3 Jacob Hornick, Jeff John 28C: Wild Specialty Beer Breath of the Wild Ale