The 22nd Annual Dominion Cup
22nd Annual Dominion Cup
8/1/2015

566 Entries
 

Best of Show

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Richard Hogg (James River Homebrewers) 18E: Belgian Dark Strong Ale Simple Quad
2 Kyle Brady 9E: Strong Scotch Ale Stache Captain's Extra Strong Scotch Ale
3 Steven Davis (CASK) 1D: Munich Helles Go to Helles
HM Aaron Pollock, William E. Keel II 23A: Specialty Beer Oubliette
HM Mark Klug (CASK) 11B: Southern English Brown London Brown Ale

Plato Award

WinnerAdditional Information
Kyle Brady 2 1st places, 2nd BOS

Table 1: LITE LAGERS AND PILSNERS
17 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Steven Davis (CASK) 1D: Munich Helles Go to Helles
2 Brian Wilkinson 2A: German Pilsner (Pils) German Pils
3 George Robbins 1D: Munich Helles Stinklefische

Table 2: AMBER AND DARK LAGERS
31 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Justin Stout (James River Homebrewers) 3A: Vienna Lager Squeezebox
2 Alexander Gashti 4C: Schwartzbier My First Black Robot
3 Jason Barker (Oregon Brew Crew) 4A: Dark American Lager Oregon Dark Lager

Table 3: BOCKS AND DARK HYBRIDS
10 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Bryan Falman (CASK) 5C: Dopplebock Crushinator
2 Steve Cook (Tampa Bay Beers) 5A: Maibock / Helles Bock Good Karma Maibock
3 Steve Cook (Tampa Bay Beers) 7B: California Common Beer Good Karma Steam Beer

Table 4: CREAM AND BLONDE ALE
19 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Erik Carpenter (Stafford Brewers Club) 6B: Blonde Ale Natural Blonde Ale
2 Derek Hanlin (Sideways Brewing Club) 6B: Blonde Ale Sideways Blonde Ale
3 Trey Thomasson 6B: Blonde Ale Centennial Blonde

Table 5: ENGLISH IRISH SCOTTISH ALE
30 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 chris kenney (JRHB) 8A: Standard / Ordinary Bitter OB stake
2 Chuck Arnold (Fredericksburg Brewing Insiders (FBI)) 9B: Scottish Heavy 70/- Older Scott
3 Lee Kexel (None) 9D: Irish Red Ale Irish Red

Table 6: AMERICAN PALE ALE
38 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Dailey, Ray Edgehouse (JRHB) 10A: American Pale Ale R&B Pale Ale
2 Jason Erickson 10A: American Pale Ale Hop Tine Pale Ale
3 John Ockerman (None) 10A: American Pale Ale Citra Pale Rider

Table 7: AMERICAN BROWN AND AMBER
14 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Hill (S.U.D.Z.) 10B: American Amber Ale Mosquito in Amber
2 Eli Newcomb, Nathan Habel 10C: American Brown Ale Brandish
3 Anis Miladi 10C: American Brown Ale Big Brown Ale

Table 8: ENGLISH BROWN ALE
14 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Mark Klug (CASK) 11B: Southern English Brown London Brown Ale
2 John Andrews (James River Homebrewers) 11C: Northern English Brown Desolation Northern English Brown
3 William Spiesberger (James River Homebrewers) 11C: Northern English Brown Crackin Jack

Table 9: STOUT
34 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Joel Miller (James River Homebrewers) 13F: Russian Imperial Stout Rest In Silence
2 James Wilson 13D: Foreign Extra Stout Mountain Top Stout
3 Matthew Sears (Colonial Ale Smiths & Keggers (CASK)) 13A: Dry Stout Dry Stout

Table 10: AMERICAN IPA
41 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Joel Miller (James River Homebrewers) 14B: American IPA Juicy
2 Brian Dailey (JRHB) 14B: American IPA IPA 305
3 Mark Whitehead (Carolina Brewmasters) 14B: American IPA 3C 3Gal Home Gr

Table 11: IMPERIAL and SPECIAL IPA
23 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Shaun Hennessey (Sideways Brewing Club) 14C: Imperial IPA Sideshow 2015
2 Anis Miladi 23B: Specialty IPA Black Beauty
3 Allan Sepkowski (James River Home-Brewers Club) 14C: Imperial IPA Johnny Fever

Table 12: WHEAT AND RYE BEER
10 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Angela Guzy, Bill Guzy (James River Home Brewers) 15A: Weizen/Weissbier Maple Shade Holy Hefe!
2 Chris Behrends (Sudz) 15A: Weizen/Weissbier Hefeweizen
3 Jeff Stuebben (CASK) 15D: Roggenbier (German Rye Bier) Roggen Bier

Table 13: BELGIAN AND FRENCH ALE
30 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Arrington(MASH) 16B: Belgian Pale Ale Belgian Pale Ale (BPA)
2 Richard Hogg (James River Homebrewers) 16C: Saison French Saison
3 Gary Black, Howard Schroeder & Doug Dieckman (Jefferson County Home Brewers) 16A: Witbier Wits End

Table 14: BELGIAN SPECIALTY
15 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Kyle Brady (N/A) 16E: Belgian Specialty Ale Stache Captain's Belgian Quad
2 Nic Caudle (talkbeer.com) 16E: Belgian Specialty Ale Forta Sezono
3 Stefan McFayden, Abigail Wood (James River Home Brewers) 16E: Belgian Specialty Ale Wild Ryed

Table 15: SOURS
22 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 John Smith (CASK) 17F: Fruit Lambic Raspberry Lambic
2 Seth Caddell (Virginia Craft Beer Society) 17B: Flanders Red Ale Flanders Red
3 Jamey Barlow (CAMRA) 17F: Fruit Lambic Sour Grapes
HM Jamey Barlow (CAMRA) 17A: Berliner Weisse Waterloo

Table 16: BELGIAN STRONG ALE
27 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Richard Hogg (James River Homebrewers) 18E: Belgian Dark Strong Ale Simple Quad
2 Brian Wilkinson 18E: Belgian Dark Strong Ale Quad of July
3 Brian Dailey (JRHB) 18C: Belgian Tripel III

Table 17: STRONG ALE
19 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Kyle Brady (N/A) 9E: Strong Scotch Ale Stache Captain's Extra Strong Scotch Ale
2 Mark Klug (CASK) 19B: English Barleywine Englsh Barleywine
3 Steve Jarrett (James River Home Brewers) 19A: Strong Ale Owd Mo'

Table 18: FRUIT BEER
28 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Shaun Hennessey (Sideways Brewing Club) 20A: Fruit Beer Apricot Sideweisse
2 Justin Stout (James River Homebrewers) 20A: Fruit Beer Not Into Yoga
3 Jon Burris Jr. (Sideways Brewing Club) 20A: Fruit Beer Breakfast Pale Ale

Table 19: SPICE HERB VEGETABLE BEER
25 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Chad Ritter (James River Homebrewers) 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Pumpkin ale
2 Alex Glaser (James River Homebrew) 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Hot Blonde
3 Steve Cook (Tampa Bay Beers) 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Good Karma Jalapeno Blonde

Table 20: WOOD AND SMOKE BEERS
29 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Steve Beasley (James River Home Brewers) 22C: Wood-Aged Beer Bourbon Oaked Porter
2 Bryan Falman, Jeff Steubben (CASK) 22C: Wood-Aged Beer Cossacks' Revenge
3 AARON GRIGSBY, BLANCHE DEPONTE 22C: Wood-Aged Beer BOURBON OAKED IMPERIAL MILK STOUT

Table 21: SPECIALTY BEER
32 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Aaron Pollock, William E. Keel II (N/A) 23A: Specialty Beer Oubliette
2 Thomas Toquothty (James River HomeBrewers) 23A: Specialty Beer Hint of Honey
3 Derek Needham, Alan Pugh (Woodstock Malt Monkeys) 23A: Specialty Beer The White Queen
HM Tom Jones (JRHB) 23A: Specialty Beer Smoked Salsa Moron

Table 22: KOLSCH AND AMERICAN WHEAT
15 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Mack Ocker (JRHB) 6C: Kolsch The Wilb
2 Scott Grim (Brewing Network) 6D: American Wheat or Rye Beer Dead Tree Rye
3 Phillip State (FBI) 6D: American Wheat or Rye Beer Pocket Full of Rye

Table 23: MEAD AND CIDER
32 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Joe Mansell (JRHB) 26B: Braggot Water Me
2 Travis Blount-Elliott (CAMRA) 25C: Other Fruit Melomel Ursus Americanus
3 John Van Itallie, Kristin Van Itallie (JRHB) 28A: New England Cider 2014 cider

Table 24: PORTERS
11 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Steven Davis (CASK) 12C: Baltic Porter Estonian Might
2 John Smith (CASK) 12C: Baltic Porter Baltic Porter
3 Matthew Sears (Colonial Ale Smiths & Keggers (CASK)) 12B: Robust Porter Porter 42
 

Sponsored by:

5 Star Chemical

Ardent Craft Ales

Artisan Wine and Homebrew

Barley Crusher

Beer Dust

BeerSmith

Blichmann Engineering

Brew Shop

BrewYourOwn Magazine

Briess Malt and Ingredients Company

BSG Handcraft

Center of the Universe New

Cicerone Certification Program

Electric Brewing Supply LLC

Fermentis

Mekong Richmond

Midnight Brewery

Muntons

Original Gravity Homebrew Supplies

Pale Fire Brewing Company

RVA Yeast Labs LLC

Seven Bridges New

Siebel Institute of Technology

Stone Brewing

Total Wine

Trader Joes

Triple Crossing Brewing Company

Vino Market

Whole Foods Richmond