The James River HomeBrewers Announce:
The 26th Annual Dominion Cup
A Big Thanks to our Sponsors:
Founders Brewing Company
Once Upon A Vine South
Logic
5 Star Chemical
High Gravity Homebrewing and Winemaking
American Homebrew Supply
Mark Supik and Company
Devils Backbone
Brewer Shirts
Kickback Jacks
Allagash
Reservoir Distillery
Growlers To Go
Heavy Seas Beer
Midwest Brewing Supplies
Yakima Valley Hops
Brewers Publications
Woodchuck Cider
The Answer Brewpub
Alewerks
brewSSential
Keg Connection
BeerSmith
Capital Ale House
Lallemand Brewing
Brew and Bottle
Big Ugly Brewing
BottleMark
Sierra Nevada Brewing Company
Cascade Candi Company
Black Heath Meadery
Briess Malt and Ingredients Company
Fast Brewing
Brew Bag
BrewHa
Blue Bee Cider
Bouncer
Yachima Chief - HopUnion
Custom Brew Gear
BSG Handcraft
Grog Tag
LD Carlson Company
Stanely PMI
Midnight Brewery
Micromatic
Uni-Stat Controllers
Starr Hill
Omega Yeast Labs
Bingo Beer
Kindred Spirits Brewery
Craftmeister
Brew Perfect
AHA
Rogue
Three Notch'd
Stone Brewing
Northern Brewer
Blichmann Engineering
Vasen Brewing Co
Blue Mountain Brewery
Mollys Blind Dog Brewing
Imperial Yeast
Cargill
Tilt Hydrometer
Station 2
Spike Brewing
Artisan Wine and Homebrew
Maryland Homebrew
RVA Yeast Labs LLC
Propper Starter
Richmond Volleyball Club
Steam Bell
Lavatools
Siebel Institute of Technology
Brewers Association
Growler Cooler
Fermentis
Original Gravity Homebrew Supplies
Ardent Craft Ales
Ninkasi Brewing Company
Dutch Gold Honey
Lagunitas
Wyeast
Growler Werks
Castleburg Brewery
New England Cheese Making
Beer Dust
Hops Direct
Virginia Beer Company
Trapezium Brewing
Adventures in Homebrewing
Founders Brewing Company
Once Upon A Vine South
Logic
5 Star Chemical
High Gravity Homebrewing and Winemaking
American Homebrew Supply
Mark Supik and Company
Devils Backbone
Brewer Shirts
Kickback Jacks
Allagash
Reservoir Distillery
26th Annual Dominion Cup
8/10/2019

702 Entries
 

Best of Show

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 William Spiesberger (James River HomeBrewers) 33B: Specialty Wood-Aged Beer Knocked the Fork out
2 Ken Hilton (Down East Alers) 28C: Wild Specialty Beer Black Cherry Jamaican Bitters
3 Ken Hilton (Down East Alers) 31B: Alternative Sugar Beer Maple Black Walnut Dark Strong

Best of Show - Cider and Mead

WinnerAdditional Information
Matthew Carroll, Matt Grasso Caught in the Rain (Melomel)

Plato Award

WinnerAdditional Information
William Spiesberger (James River HomeBrewers) 17 Plato Points Plus BOS (tiebreak)

Brewers Choice - Trapezium

WinnerAdditional Information
William Spiesberger (James River HomeBrewers) 33B: Specialty Wood-Aged Beer (Knocked the Fork out)

Brewers Choice - Ardent

WinnerAdditional Information
Karl Helmstetter, Jeff Shane (CAMRA (Charlottesville Area Masters of Real Ale)) One and a Half Sheets (Schwartzbier)

Brewers Choice - 3 Notchd

WinnerAdditional Information
William Spiesberger (James River HomeBrewers) Cream of the Crop (Irish Stout)

Brewers Choice - Midnight

WinnerAdditional Information
Joel Masters (Palmetto State Brewers) Dangerous Oktoberfest 2018

Brewers Choice - Castleburg

WinnerAdditional Information
Jonathan Stone, Gregory Ramirez (Downright Obsessed Homebrewers) Saison

Brewers Choice - Kindred Spirit

WinnerAdditional Information
Bryce Carter, Carter Bundy, Claire Bundy (JRHB) Silky Sheets (American IPA)

Brewers Choice - Mollys

WinnerAdditional Information
Charles Williams, Chris Theobald (Downright Obsessed Homebrewers) More Cowbell (Cream Ale)

Brewers Choice - Bingo

WinnerAdditional Information
Metts Potter (Battleground Brewers Guild) Little Buddy (American Lager)

Brewers Choice - Vasen

WinnerAdditional Information
Gregory Maciejewski Belgie Boop (Belgian Pale Ale)

Brewers Choice - Final Gravity

WinnerAdditional Information
Brian Gallup (Palmetto State Brewers) Striptease Limbo Workout (Imp Stout)

Table 01: Light Lagers
30 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 04A: Munich Helles Hot Schnitzel
2 Zachary Zellner (James River HomeBrewers) 04A: Munich Helles Just Beer
3 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 01B: American Lager Little Buddy

Table 02: Pilsners
18 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Tim Gerbracht (GRiST) 03B: Czech Premium Pale Lager Saazerkadoo
2 Stephen Boyajian (Downright Obsessed Homebrewers (DOH)) 03B: Czech Premium Pale Lager Arai-Gor-Dai
3 Metts Potter (Battleground Brewers Guild) 05D: German Pils Cuz Big Dan Said So

Table 03: Amber Lagers
23 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Joel Masters (Palmetto State Brewers) 06A: Marzen Dangerous Oktoberfest 2018
2 Bryce Carter, Carter Bundy, Claire Bundy (JRHB) 02B: International Amber Lager Chugalug
3 John Van Itallie, Lloyd OHara (JRHB) 06A: Marzen Taking Tiger Marzen

Table 04: Dark Hybrids Lagers and Bocks
32 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 John Smith (CASK) 09B: Eisbock Eisbock
2 Karl Helmstetter, Jeff Shane (CAMRA (Charlottesville Area Masters of Real Ale)) 08B: Schwartzbier One and a Half Sheets
3 Wells Johnson (Palmetto State Brewers) 02C: International Dark Lager Edisto
HM Joel Masters (Palmetto State Brewers) 09B: Eisbock Ice-o-lator 2019

Table 05: Light Ales
28 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Charles Williams, Chris Theobald (Downright Obsessed Homebrewers) 01C: Cream Ale More Cowbell!
2 Steve White 18A: Blonde Ale The Cold Blonde
3 David Byer (MALT (Asheville)) 01C: Cream Ale Quote Unquote

Table 06: English Pales and Browns
21 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 David Byer (MALT (Asheville)) 13A: Dark Mild Fargo
2 Brad Schuler (Wort City Brewers) 11C: Strong Bitter ESB
3 Stephen Boyajian (Downright Obsessed Homebrewers (DOH)) 13A: Dark Mild Mild Mannered

Table 07: American Pale Ales
27 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Jeremy Springall (DC Homebrewers) 18B: American Pale Ale Soapbox Racer
2 Don Jacobs, Joel Morris, Don Jacobs (JRHB) 18B: American Pale Ale Just the sip
3 Michael Foderaro (BBG) 18B: American Pale Ale Bottom Feeder Pale Ale

Table 08: American Amber and Brown
21 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Kyle Tomek 19B: California Common Lost at Sea
2 Timothy Bauer (James River HomeBrewers) 19C: American Brown Ale Rob's Beer
3 Joshua Emrick (GRiST) 19B: California Common Anchors Away

Table 09: Stouts
41 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 William Spiesberger, John Spiesberger (James River HomeBrewers) 20C: Imperial Stout JWS Lite
2 Stephen Boyajian (Downright Obsessed Homebrewers (DOH)) 16A: Sweet Stout Welcome to Clark County
3 Brian Gallup (Palmetto State Brewers) 20C: Imperial Stout Striptease Limbo Workout

Table 10: Imperial and Special IPAs
44 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Thomas Bowen (Palmetto State Brewers) 21B: Specialty IPA Little Juice Coupe
2 Brian Ruswinkle, Jimmy Noble 21B: Specialty IPA Key Lime Milkshake IPA
3 Brad Schuler (Wort City Brewers) 21B: Specialty IPA Burt IPA #4

Table 11: American IPA
25 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Bryce Carter, Carter Bundy, Claire Bundy (JRHB) 21A: American IPA Silky Sheets
2 Jamieson Vollbrecht (Wort City Brewers) 21A: American IPA One I Monster
3 William Spiesberger (James River HomeBrewers) 21A: American IPA What you Want?

Table 12: Wheat Beers
25 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Holly Mulder 10C: Weizenbock Bock in the USA
2 Gregory Maciejewski 10C: Weizenbock I Weizenbock There
3 Jamey Barlow (Carolina Brewmasters) 10C: Weizenbock Muriel

Table 13: Saison
28 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Jonathan Stone, Gregory Ramirez (Downright Obsessed Homebrewers) 25B: Saison Saison
2 Jeremy Buddemeier (Savannah Brewers League) 25B: Saison Sand Gnat's Delight
3 Mike Hogan (PSB) 25B: Saison Unearthed
HM BJ Wilkinson 25B: Saison Saison

Table 14: Belgian and French
16 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Gregory Maciejewski 24B: Belgian Pale Ale Belgie Boop
2 Tom Beach (Society of Northeast Ohio Brewers) 24A: Witbier At Wits End
3 Brad Schuler (Wort City Brewers) 25A: Belgian Blond Ale Belgian Blond

Table 15: European Sour Ale
17 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Timothy Rouse, Seven City Brewers Sour Barrel Program (Seven City Brewers) 23B: Flanders Red Ale Dark Sour V1.0
2 Jamey Barlow (Carolina Brewmasters) 23D: Lambic Sing Into My Mouth
3 David Byer, Justin Breitzke (MALT (Asheville)) 23E: Gueze I'm Sticking With You

Table 16: Belgian Strong Ale
24 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 David Byer (MALT (Asheville)) 26D: Belgian Dark Strong Ale Goodbye Sober Day
2 David Byer (MALT (Asheville)) 25C: Belgian Golden Strong Ale Seitan
3 John Fulton 26D: Belgian Dark Strong Ale Quad

Table 17: Strong Ale
26 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Chris Hass (PSB) 17D: English Barleywine The Crag
2 Mike Hogan (PSB) 17C: Wee Heavy Muckle Bastart
3 Patrick Taylor (CASK) 17B: Old Ale Pats Old Ale

Table 18: Fruit Beer
43 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Gary Layton (Stafford Brewers Club) 29A: Fruit Beer Berrylicious
2 Jay Brantley 29A: Fruit Beer This Beer Is Making Me Awesome
3 JEREMIAH BAER 29B: Fruit and Spice Beer Hibiscus Tangeraison

Table 19: Spice Herb Vegetable
30 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Brian Gallup (Palmetto State Brewers) 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Lemongrass Gose
2 Bill Robbins 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Xocobraxas
3 Art Tucker (CABREW) 30C: Winter Seasonal Beer Charles Dickens

Table 20: Wood and Smoke
37 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 William Spiesberger (James River HomeBrewers) 33B: Specialty Wood-Aged Beer Knocked the Fork out
2 Josh Evans 32A: Classic Style Smoked Beer No Philosopher's in Alaska, Again.
3 Fred Baker, Seven City Barrel Brewers (Seven City Brewers) 33B: Specialty Wood-Aged Beer Bourbon Barreled Wooded Aged Strong Dark Ale

Table 21: Porters
15 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Lee Kexel (Brewtherville Labs) 09C: Baltic Porter B Porter
2 George Kaufmann, Jennifer Kaufmann (Morningwood Brewing) 20A: American Porter Im Cuckoo for Coco Porter
3 Michael Duarte 20A: American Porter Prt Porter

Table 22: Historic and Experimental
26 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Ken Hilton (Down East Alers) 31B: Alternative Sugar Beer Maple Black Walnut Dark Strong
2 Tim Gerbracht (GRiST) 34B: Mixed Style Beer Kiwi Nectar
3 Stephen Boyajian, Ian Williams, Dan Taubken (Downright Obsessed Homebrewers (DOH)) 27A: Historical Beer Parental Guidance

Table 23: Irish and Scottish
26 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 William Spiesberger (James River HomeBrewers) 15B: Irish Stout Cream of the Crop
2 John Biola (Appalachian Brew Club) 14A: Scottish Light Skinny Bastard
3 Chris Boop 15A: Irish Red Ale Irish Red

Table 24: American Wild
18 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Ken Hilton (Down East Alers) 28C: Wild Specialty Beer Black Cherry Jamaican Bitters
2 Andrew Weaver (Lift A Leg Homemade Beer) 28C: Wild Specialty Beer Wild Raz Ass Juice
3 Jamey Barlow (Carolina Brewmasters) 28C: Wild Specialty Beer Kalopsia

Table 25: Ciders
21 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Steven Jones (Down East Alers) C1D: New World Perry the perry brothers
2 Elizabeth Weidner (DEA) C1A: New World Cider Lucky Girl Cider
3 Steven Jones (Down East Alers) C2E: Cider with Herbs / Spices its not what you think...

Table 26: Meads - Non-Fruited Mostly
18 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Matthew Carroll, Matt Grasso M4C: Experimental Mead No Crust
2 Matthew Carroll, Matt Grasso M4C: Experimental Mead Marshmallow Spanspek
3 John Van Itallie (JRHB) M1A: Dry Mead Mead

Table 27: Fruited Meads
22 Entries

PlaceBrewer(s)CategoryBeer Name
1 Matthew Carroll, Matt Grasso M2E: Melomel Caught in the Rain
2 Matthew Carroll, Matt Grasso M2E: Melomel Limnanthes Musa Flambe
3 Todd Holbrook (Wort City Brewers) M2E: Melomel Just Peachy