Working.
Please stand by. Press Esc to hide.

Thanks to all who participated in the Dominion Cup 2021.

There were 280 entries judged and 184 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stDan RyanCailey's Irish Stout15B: Irish StoutDownright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]
2ndBrian StephensPetra-Fication28C: Wild Specialty BeerKeepers Of Craft
3rdJoel MillerLeicht5A: German LeichtbierJames River Homebrewers

Best of Show – Mead/Cider

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stNathan SteigmanSłodki Lis M4B: Historical MeadMinnesota Home Brewers Association

Plato Award (108 Participating Brewers)

PlaceBrewer1st2nd3rdScoreClub
1stBrent Langdon20010.02 Wort Hogs [VA]

Scores and tie-breakers have been applied in accordance with the scoring methodology. Numbers reflected are rounded to the hundredth place. Hover over or tap the question mark icon () for the actual calculated value.

Winning Entries

Table 1: Light Lagers (12 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJohn GardinerIdol Hands (Are The Devil's Playthings)4A: Munich HellesJames River Homebrewers
2ndStephen Myers
Co-Brewer: Tony Valenti
Blue Sky27A7: Pre-Prohibition Lager
3rdDan RyanUno Cerveza Por Favor2A: International Pale LagerDownright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]

Table 2: European Malty Lagers (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stStephen ChengCan You Handle the Pressure Lager2B: International Amber Lager
2ndTim Rouse Bavarian Kellerbier7C: Kellerbier Seven City Brewers
3rdBrad OconnorSchnickelfritz7A: Vienna LagerUpper Palmetto Zymurgy Society

Table 3: European Bitter Lagers (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJoel MillerLeicht5A: German LeichtbierJames River Homebrewers
2ndTim Rouse Bavarian Pils5D: German PilsSeven City Brewers
3rdKenan Jernigan
Co-Brewer: Grant Lewis
Czech Ya Later Czech Pils3A: Czech Pale Lager

Table 4: Dark Lagers (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBix BensonBeer 29C: Baltic PorterGRIST [VA]
2ndAndy Scherzinger#formark 20219C: Baltic PorterCane Island Alers (CIA)
3rdJoel MillerLaryngospasm Lager8B: SchwarzbierJames River Homebrewers

Table 5: American Light Ales (12 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stAdam BerryBay Blonde18A: Blonde AleJames River Homebrewers
2ndNatasha CrawfordPoolside Blondie18A: Blonde AleMentoring Advanced Standards of Homebrewing (M.A.S.H.)
3rdDonald GoodeSun Kissed Blonde18A: Blonde AleCharlottesville Area Masters of Real Ale (CAMRA)

Table 6: German Wheat (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMike Rousseau Wise Racoon10C: Weizenbock Lowcountry Libations [Ladson, SC]
2ndWhitney OlsonDeutschland 10A: Weissbier
3rdAdam BerryLincoln's Hefeweizen10A: WeissbierJames River Homebrewers

Table 7: Brown Ales and English Porters and Stouts (15 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrent LangdonParkway Porter13C: English PorterWort Hogs [VA]
2ndDonald GoodeBrown Dog Ale13B: English Brown AleCharlottesville Area Masters of Real Ale (CAMRA)
3rdKeith IngersollThe Reader13A: Dark MildBig Shoe Brewing

Table 8: English and Irish (14 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stDan RyanCailey's Irish Stout15B: Irish StoutDownright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]
2ndPatrick TaylorEnglish Gold12A: English Golden AleColonial Ale Smiths & Keggers (CASK)
3rdChris GiacofeiDamn Special11C: Strong BitterJames River Homebrewers
HMTrevor Alcorn
Co-Brewer: Jeffrey Alcorn
Life Is Worth Living Irish Red Ale15A: Irish Red Ale

Table 9: American Pale and Amber (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stCarid Scovill
Co-Brewer: Alex Emery
Amber19A: American Amber Ale
2ndRichard HorvitzAmberdextrous19A: American Amber AleGRIST [VA]
3rdJon BushCure To What Ales You18B: American Pale AleMentoring Advanced Standards of Homebrewing (M.A.S.H.)

Table 10: American Porter and Stout (15 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stPatrick SmithTsar20C: Imperial StoutSeven City Brewers
2ndTrevor Alcorn
Co-Brewer: Jeffrey Alcorn
Dies Irae Imperial Stout20C: Imperial Stout
3rdRodolfo RomanAmerican Stout20B: American Stout

Table 11: Belgian and French (15 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRusty BurrellRb Single25A: Belgian Blond AleJames River Homebrewers
2ndBrandon Christian
Co-Brewer: Carla Christian
Witbier24A: WitbierSeven City Brewers
3rdMatt Morris
Co-Brewer: David Lester
Best In Showson25B: Saison

Table 12: Belgian Strong (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRyan LarsenTrappist Single26A: Trappist SingleGreater Omaha Homebrewers Anonymous
2ndAndrew Weaver One Time For The Funkin Monks 26A: Trappist SingleLift A Leg Homemade Beer

Table 13: Strong Ales (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stDavid ByerBritish Strong Ale17A: British Strong AleMountain Ale and Lager Tasters (MALT) [NC]
2ndChristopher Van EyndeFlouting Society's Conventions17D: English BarleywineUrban Knaves of Grain
3rdJohn FultonAmerican Barleywine22C: American Barleywine

Table 14: American IPA (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrent LangdonWestover IPA21A: American IPAWort Hogs [VA]
2ndBix BensonBeer 421A: American IPAGRIST [VA]
3rdRyan StumpfStoneheart Ale21A: American IPAJames River Homebrewers

Table 15: Imperial and Specialty IPA (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stTim SwitzerMillie The Toddler22A: Double IPAJames River Homebrewers
2ndBrandon EdwardsBrown Town21B3: Brown IPA Keepers Of Craft
3rdKeith BaldwinCascadian Dark Ale21B2: Black IPA Social Fermenters

Table 16: New England IPA (12 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stDylan GaronSpillin' Dylan21B7: New England IPA
2ndPhilip PilgrimMaryland Fog21B7: New England IPA Maryland Ale and Lager Technicians (MALT)
3rdCarter Bundy
Co-Brewer: Claire Davis
Southern Blossoms21B7: New England IPA James River Homebrewers

Table 17: Sour (14 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrian StephensPetra-Fication28C: Wild Specialty Beer Keepers Of Craft
2ndJeremiah BaerHibiscus Sour28C: Wild Specialty Beer East Side Brewers [IL]
3rdMatthew HerroldBlueberry Lambic23F: Fruit Lambic Cane Island Alers (CIA)

Table 18: Wood and Smoke (15 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stKeith IngersollEssential Breakfast33B: Specialty Wood-Aged Beer Big Shoe Brewing
2ndHoward DesperRussian Collusion33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdRusty BurrellVirginia Breakfast Stout33B: Specialty Wood-Aged Beer James River Homebrewers

Table 19: SHV (12 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJeremiah BaerHibiscus Saison30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer East Side Brewers [IL]
2ndPaul Ward
Co-Brewer: Vic Orlando Jr
Rocky Ro Ad30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Malter Ego Homebrew Club
3rdCorey HoffmanAñoranza30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 20: Fruit (16 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stAndrew Weaver Raspberry Ass Juice29A: Fruit Beer Lift A Leg Homemade Beer
2ndGeorge SabatoGose To the P.I.29A: Fruit Beer Rhode Island Fermentation Technicians (RIFT)
3rdPaul DammDamm Mango Pilsner29A: Fruit Beer Upper Palmetto Zymurgy Society

Table 21: Experimental and Specialty (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stGeorge SabatoGose To the Med27A1: GoseRhode Island Fermentation Technicians (RIFT)
2ndAlex HannaganFlummoxed27A1: GoseDownright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]
3rdTom BeachHow's That Spelt?31A: Alternative Grain Beer Society of Northeast Ohio Brewers

Table 22: Ciders (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJohn Van ItallieBlood Sweat And TearsC1A: New World CiderJames River Homebrewers
2ndJohn Van ItallieWinesapC1A: New World CiderJames River Homebrewers
3rdMatthew WilliamsonDragonheartC2B: Cider with Other Fruit Bakersfield Organization Of Brewers

Table 23: Meads (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stNathan SteigmanSłodki Lis M4B: Historical Mead Minnesota Home Brewers Association
2ndKen RyghAlmond Blossom MeadM1C: Sweet MeadColonial Ale Smiths & Keggers (CASK)
3rdNathan SteigmanTenebris CaelumM2C: Berry Mead Minnesota Home Brewers Association